KAS IR ZOBU ŠĶILŠANĀS?

Kļūstot par vecākiem, ir jāsaskaras ar lielu daudzumu jaunas informācijas, un viena no tām ir zobu šķilšanās un zīdaiņa mutes dobuma kopšana. Piena zobu aizmetņi mazulim veidojas vēl embrija stadijā.
Piena zobi sāk šķilties vidēji 6 mēnešu vecumā, un pilns piena sakodiens izveidojas vidēji 2,5–3 gadu vecumā. Piena zobu saknes turpina attīstīties vēl gadu pēc zoba parādīšanās mutes dobumā. Spraugas piena sakodienā ir pat vēlamas un vajadzīgas, jo tās nodrošinās vietu pastāvīgajiem zobiem, kuri būs lielāki.
Parasti zoba iznākšanai ir nepieciešamas astoņas dienas – apmēram 4-5 dienas vajag, lai zobiņš izsprauktos cauri kaulam un smaganām, bet pēc tam vēl trīs dienas, lai smaganas nomierinātos.

Piena zobi visbiežāk šķiļas viļņu veidā, līdz ar to zīdainis var būt nemierīgs, atteikties no ēdiena, smaganu daļa ir palielināta, apsārtusi, var būt paaugstināta ķermeņa temperatūra, pastiprināta siekalošanās un niezoša sajūta šķilšanās vietā, tāpēc mutē pastiprināti tiek liktas gan rokas, gan mantiņas, var tikt novērota arī caureja.

Raksturīgākie simptomi

Nemiers

Zobiņam pietuvojoties smaganu virsmai, tās kļūst izteikti sāpīgas un pat apsārtušas. Sāpes un nemiers parasti vairāk raksturīgs pirmo zobu nākšanai, kad tie spraucas cauri smaganām, vai arī nākot lielajiem – molārajiem zobiem.

Siekalošanās

No trīs līdz četru mēnešu vecumam sākas palielināta siekalu izdalīšanās mazuļiem, kas ir saistīta ar zobu šķilšanos. Siekalošanās var sākties pat divus mēnešus pirms pirmā zobiņa iznākšanas. 

Klepus

Palielinātā siekalu izdalīšanās var radīt klepu vai rīstīšanos. Tas notiek tāpēc, ka bērniņš nespēj norīt visas siekalas, kas šajā dzīves posmā izdalās mutes dobumā. 

Izsitumi uz zodiņa un vaigiem

Izteiktās siekalu izdalīšanās dēļ mazuļa āda ap muti un uz zoda visu laiku var būt mitra un kairināta. Ar laiku parādās apsārtums un pat krevelītes. Labākais veids, kā novērst šo problēmu, ir vairākkārt ar mīkstu un sausu drāniņu noslaucīt siekalas.

Košana un graušana

Zobu šķilšanās laikā bērniņš grauž un iekožas jebkurā priekšmetā, ko atrod savā apkārtnē, – reizēm savās rociņās un vecāku pirkstos. 

 

Vaigu berzēšana un ausu raustīšana

Sāpes smaganās var izstarot uz ausīm un vaigiem, īpaši šķiļoties lielajiem – molārajiem zobiem. Tomēr nedrīkstam piemirst, ka austiņu raustīšana vai berzēšanas var norādīt arī uz auss iekaisumu, bet tad papildus būs vēl citi simptomi.

Caureja

Zobu nākšanas laikā bieži ir caureja, ko saista ar izteikto siekalošanos. Nedrīkstam aizmirst, ka mutes dobums ir kuņģa un zarnu trakta sākuma posms.

Paaugstināta ķermeņa temperatūra

Nedaudz paaugstināta temperatūra ir bieži novērojama zobu nākšanas laikā, parasti tā nav augstāka par 38,5 °C, tomēr vajadzētu sazināties ar ārstu, ja temperatūra ir paaugstināta ilgāk par trim dienām.

Miega traucējumi

Zobu šķilšanās sāpes bērns jūt gan dienā, gan naktī. Sāpes un diskomforts var pamodināt mazuli biežāk nekā ierasts. Arī būdams aizmidzis, bērniņš zobu nākšanas laikā var būt nemierīgāks.

Vecāki šajā laikā zīdainim var palīdzēt, biežāk samīļojot, dodot vēsas košļājamās zobu birstes, smaganu masējošos knupīšus, zobgraužņus (silikona rotaļlietas), kā arī lietojot speciālus šim mērķim paredzētus aptiekās nopērkamus medikamentus. Ir bērni, kas zobu šķilšanās laikā priekšroku dod vēsākam ēdienam, dārzeņiem (gurķim u.c.), augļiem (arbūzam u.c.).

Sākot ar pirmo zobu, ikdienā būtu jāievieš rituāls – pēc brokastīm un pirms gulētiešanas vecāku kontrolēta zobu tīrīšana ar zobu birsti un fluorīdus saturošu pastu. Mutes skalojamā līdzekļa lietošana bērnam līdz 6 gadu vecumam nav ieteicama.

Camilia- bērna mieram

CAMILIA – BĒRNA MIERAM UN LABSAJŪTAI

Homeopātiskas zāles, kuru sastāvā ir 3 aktīvās vielas, kur katra pilda savu funkciju zobu šķilšanās simptomu atvieglošanā.

UZZINĀT VAIRĀK 

FAQ in LV

BUJ

Ja ir palikuši vēl neatbildēti jautājumi, iespējams, šeit atradīsi atbildi.

UZZINĀT VAIRĀK 

Homeopātiskas zāles, ko lieto zīdaiņiem ar zobu šķilšanos saistītu traucējumu gadījumā
(sāpīgas smaganas, uzbudinātība, apsārtuši vaigi, šķidrāka vēdera izeja).

Lietošana: pa 3 līdz 6 devām diennaktī lietot 3 līdz 8 dienas.
Reklāmas devējs: SIA “G. Miežis Ārsts”
Konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu par zāļu lietošanu. Uzmanīgi izlasiet
lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI.

Konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu par zāļu lietošanu. Uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma! ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI.